telefon: (22) 57 39 733 e-mail: cibet@cibet.pl
Znajdujesz się w: Wydawnictwo > Armatura i Rurociągi > Numery archiwalne "Armatura i Rurociągi" > 2017 > Armatura i Rurociągi 3/2017
x
Ilość sztuk
Imię
Nazwisko
Ulica
Nr domu
Kod
Miejscowość
E-mail
Numer telefonu
Forma wysyłki
Sposób płatności
x
Efekt minimalizacji strat wody pitnej dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technicznym w hydrantach zewnętrznych

Michał Setlak

Hydranty zewnętrzne stanowią jeden z elementów rurociągów. Instalowane są na rurociągach wody pitnej dostarczanej przez przedsiębiorstwa wodociągowe.
Zgodnie z normą PN-EN14384:2009 definiujemy je i dzielimy na... (ciąg dalszy w artykule)

 

Otwarte interfejsy i skalowalne architektury – klucz do integracji zaworów regulacyjnych

Peter Arzbach, Guido König, Monika Schneider

Użytkownicy związani z przemysłem procesowym oczekują od digitalizacji obejmującej również obszar obiektowy ograniczenia kosztów cyklu życia, optymalizacji jakości produktu oraz większej dyspozycyjności instalacji.
Wraz z wkroczeniem osprzętu wykorzystującego mikroprocesory do techniki zaworów regulacyjnych o tradycyjnie mechanicznym charakterze powstała podstawa do komunikacji, integracji urządzeń i ich diagnostyki.
Pełna integracja wszelkich funkcjonalności i komunikacja aż do poziomu obiektowego są już dostępne i można ich użyć do złożonego zarządzania informacjami. Dotychczas zadania te wymagały przestrzegania określonych warunków brzegowych dotyczących systemu i komunikacji, które, zwłaszcza na poziomie obiektowym, stwarzały ograniczenia.
Zastosowanie niezależnych od producenta systemów zarządzania zasobami wymaga również niekiedy stworzenia równoległych kanałów komunikacyjnych. Aktualne rozwiązania umożliwiają całkowitą integrację urządzeń z niezależnymi od systemu specyfikacjami urządzenia oraz otwartą wymianę danych wykraczającą poza granice systemu. W przyszłości będą możliwe również połączenia sieciowe między poszczególnymi urządzeniami.

 

Naprawa nowej budowli?
Konflikt między odbiorem, potrąceniem za jakość i gwarancją

Stefan Hitzfelder

Inspekcja wideo podczas odbioru nowej inwestycji – to błogosławieństwo czy przekleństwo? Bez wątpienia błogosławieństwo dla zleceniodawcy i wykonawców. Co jednak dzieje się w sytuacji, gdy w trakcie odbioru zostanie stwierdzony stan, który (według „systemu ocen szkolnych” ISYBAU) można uznać za wadę? Sporne kwestie to: Od jakiego momentu możemy mówić o wadliwości kanału? Czy zapadnięcie kanału jest wadą? „Oczywiście!”, stwierdzilibyśmy w pierwszej reakcji. Niekiedy jednak nowy kanał został zrujnowany już PRZED ułożeniem wskutek nadmiernego cięcia kosztów, ponieważ zdecydowano się na materiały i technologie, które nie gwarantują uniknięcia zapadnięć. Czy w takiej sytuacji możemy mówić o wadliwym kanale? Czy projektant powinien wyperswadować zleceniodawcy negatywną ocenę? Artykuł poświęcony został pokazaniu takich i innych problemów, wynikających przeważnie z niewiedzy, które powstają podczas budowy i jej odbioru, a także poruszona została kwestia możliwości naprawy.

Dokończenie artykułu z zeszytu 2/2017

 

Światowa premiera – położenie rury z PE o średnicy 1400 mm metodą wiercenia płuczkowego

 

Firma LEAG (w momencie składania zlecenia jeszcze Vattenfall Europe Mining AG) zaangażowała przedsiębiorstwo TrappInfra Rohrbau Welzow GmbH do ułożenia dwururowego syfonu pod Sprewą. Zdecydowano się na ułożenie metodą bezwykopową dwóch przewodów z PE o średnicach 1400 mm i 1200 mm, które zostały dostarczone przez firmę FRANK GmbH, a ich producentem była AGRU Kunstofftechnik GmbH.
Bardzo wymagające poziome wiercenie płuczkowe było zadaniem podwykonawcy, firmy Visser & Smit Hanab, która specjalizuje się w pracach w tej technologii. Ułożenie rurociągu o takich średnicach było światową premierą.

 

Optymalizacja zużycia energii w sieciach wody pitnej

Piet Hensel

Poza klasycznym potencjałem oszczędności energii dzięki zoptymalizowanemu doborowi pomp można w sposób odczuwalny zredukować zapotrzebowanie na energię w sieciach wody pitnej dzięki celowemu tworzeniu dodatkowych stref ciśnienia. Optymalizacja pracy pomp umożliwia ponadto istotne zmniejszenie kosztów energii nawet o 25%.

 

Koncepcja uszczelnienia rozwiązująca problem w zakresie dużych średnic

 

W przypadku uszczelnień stosowanych w rurociągach i zbiornikach, których średnice nominalne wykraczają znacznie ponad DN 600 i osiągają nawet DN 2000, obserwowane są problemy z ich transportem, zarówno w wymiarze technicznym, jak i finansowym. Wymiary uszczelnienia w tradycyjnej postaci, czyli jednoczęściowego pierścienia uszczelniającego, szybko rosną ponad wygodną miarę transportową europalety.
Na takiej palecie można przewozić w pozycji leżącej jednoczęściowe uszczelnienie do rozmiaru nominalnego maksymalnie DN 600 PN 16, typ IBC, o znormalizowanych wymiarach 734x610 mm.
Zwłaszcza w przypadku średnic równych i przekraczających 2000 mm opakowanie oraz transport może generować koszt wielokrotnie przekraczający cenę uszczelnienia.

 

Wyzwanie dotyczące uszczelnień elastomerowych – analiza uszkodzeń pierścieni uszczelniających o przekroju okrągłym

Michael Krüger

Najczęściej wykorzystywany rodzaj uszczelnienia – pierścień uszczelniający o przekroju okrągłym (oring) – powinien niezawodnie zapewniać szczelność. W tym celu użytkownik dysponuje wieloma różnymi materiałami, które należy dobrać w zależności od zastosowania. Mimo pozornie prawidłowego doboru materiału po krótkim okresie eksploatacji może dojść do niespodziewanego przecieku.
W poniższym artykule przedstawiony został mechanizm powstawania uszkodzeń powodujących przeciek oraz sposób, w jaki należy przeprowadzać stosowną analizę uszkodzeń.

 

Tytuł artykułu

autor artykułu

tekst zajawki.

 

Tytuł artykułu

autor artykułu

tekst zajawki.

 

Tytuł artykułu

autor artykułu

tekst zajawki.