telefon: (22) 57 39 733 e-mail: cibet@cibet.pl
Znajdujesz się w: Wydawnictwo > Armatura i Rurociągi > Numery archiwalne "Armatura i Rurociągi" > 2017 > Armatura i Rurociągi 1/2017
x
Ilość sztuk
Imię
Nazwisko
Ulica
Nr domu
Kod
Miejscowość
E-mail
Numer telefonu
Forma wysyłki
Sposób płatności
x
Nowa koncepcja siłowników pneumatycznych łączy w sobie sprawdzone już sposoby działania

Olaf Kliemisch

W procesie doboru napędów pneumatycznych do współpracy z armaturą przemysłową istotne znaczenie ma wybór napędu prawidłowej wielkości. Wielkość napędów pneumatycznych podlega w związku z tym stopniowaniu wynikającemu z ich konstrukcji. Również w przypadku precyzyjnie dobranego napędu często zdarza się, że moment obrotowy armatury wymusza przewymiarowanie napędu. W dolnym zakresie momentu obrotowego ma to znikomy wpływ na efektywność energetyczną i cenę zakupu. Im większy jest niewłaściwie dobrany zespół armatura–napęd, tym bardziej odpowiednie dopasowanie armatury i napędu pozwala na poprawienie efektywności i uniknięcie wysokich kosztów. Zależność ta jest szczególnie wyraźna w granicznym zakresie momentu obrotowego między napędami zbudowanymi z korpusów z profili aluminiowych, a tak zwaną konstrukcją heavy duty. W ten zakres wkracza, opisany w artykule, napęd o nowej konstrukcji. Zaleta nowego rozwiązania polega przede wszystkim na tym, że armatura i napęd tworzą spójną jednostkę

 

Zastosowanie armatury z żeliwa białego ciągliwego w instalacjach przemysłowych

Czesław Adamczyk; Michał Kulesza; Beata Turek

Żeliwo białe ciągliwe dzięki znacznej plastyczności oraz wytrzymałości znajduje zastosowanie jako tworzywo na elementy armatury przemysłowej. Jest szeroko stosowane jako materiał łączników rurowych, ale coraz częściej wykonywane są z niego odlewy korpusów zaworów o skomplikowanym kształcie. W szczególności, jeśli dany element ma być odporny na kruche pękanie, zastępuje ono żeliwo szare oraz sferoidalne.

 

Wnioski z praktycznego zastosowania łączników rurowych oraz kołnierzowych przenoszących naprężenia wzdłużne – o średnicach nominalnych > DN 400

Norbert Schumacher

Połączenia i naprawy sieci wodociągowych coraz częściej są dokonywane za pomocą łączników przenoszących naprężenia wzdłużne. Elementy te łączą zarówno możliwość stosowania na sieciach wykonanych z niemal wszystkich materiałów, jak również dają dodatkową gwarancję niezawodności wynikającą z przenoszenia naprężeń wzdłużnych i znaczną tolerancję w odniesieniu do zewnętrznej średnicy rury oraz jej owalności. Od 2015 roku ze wspomnianych zalet technologicznych można korzystać również w zastosowaniu do rurociągów o średnicach nominalnych > DN 400.

 

Szybka i precyzyjna kontrola przepływu mediów ciekłych i sypkich

 

Zawór zaciskowy Festo VZQA w określonych aplikacjach ma istotną przewagę nad zaworami kulowymi czy klapowymi. Zapewnia swobodny przepływ mediów, wysoką trwałość oraz niskie zużycie energii. Pozwala również na szybki i bardzo precyzyjny pomiar przepływu dzięki możliwości podłączenia z proporcjonalnym regulatorem ciśnienia Festo VPPM i modułowym terminalem elektrycznym Festo CPX.

 

Klapy z podwójnym mimośrodem spełniające wysokie wymagania procesów rozdzielania gazów

Amjed Slim; Nadine Wetzstein; Marcus Miertz; Jörg Kiesbauer

W ostatnich latach w zakresie przemysłowego oczyszczania i rozdzielania gazów dynamicznie rozwijana jest metoda adsorpcji zmiennociśnieniowej (w skrócie AZ; ang. pressure swing adsorption – PSA), która stała się prawdziwie konkurencyjną wobec innych termicznych technologii rozdzielania, takich jak absorpcja czy membranowa separacja gazów. Ze względu na konieczność zachowania wysokiego poziomu czystości oraz na ilość gazu procesowego, duże znaczenie ma zastosowana w tej technologii armatura przemysłowa. W celu sprostania rygorystycznym wymogom, opracowana została specjalna klapa regulacyjna i odcinająca z podwójnym mimośrodem, którą opisano w poniższym artykule.

 

Lokalizacja wycieku w inteligentnej sieci wodociągowej

Andreas Traub

Zaopatrzenie coraz liczniejszej ludności świata w czystą wodę pitną jest jednym z najbardziej palących problemów ludzkości. Według oceny Banku Światowego w krajach rozwijających się straty wody wynoszą co najmniej 35%, a prawdopodobnie jednak od 40 do 50%. W Niemczech straty w sieciach wodociągowych wzrosły z 8,9% w 2007 r. do 9,3% w 2010 r. Odchylenia od tych wartości średnich są względnie duże, dlatego też niektóre regiony wypadają znacznie gorzej niż inne. Na przykład straty wody w północnych Niemczech wynoszą znacznie poniżej 9%, ponieważ wycieki z sieci w tamtejszych piaszczystych gruntach widoczne są często nawet bez konieczności zastosowania aparatury technicznej, natomiast w środkowych i południowych Niemczech w wielu gminach straty wody przekraczają 15%.
Pokaźna część sieci wodociągowej w Niemczech, podobnie jak w wielu krajach uprzemysłowionych, ma więcej niż 40 lat i w coraz większym stopniu podatna jest na wycieki, co wynika ze starzenia. Ponieważ ze względów ekonomicznych, jak i z powodu utrzymywania transportu drogowego nie jest możliwa wymiana rurociągów na dużą skalę, należy wdrażać takie technologie, które umożliwią efektywne wykorzystywanie, obsługę i wymianę wodociągów w nadchodzących dziesięcioleciach. Jedną z kluczowych technologii w tym zakresie tworzą metody służące niezawodnemu i niedrogiemu wykrywaniu podziemnych wycieków.

 

Inny wymiar renowacji – projekt zrealizowany pod korytem Wisły w Krakowie

Piotr Grawżyn

Dane projektu w pigułce:
■ Lokalizacja – Kraków
■ Przedmiot renowacji – syfon pod Wisłą o średnicy DN 1500 i długości 280 m
■ Głębokość posadowienia studni – 8 - 10 m
■ Zainstalowany rękaw – Brandenburger Liner BB2.5
■ Zestaw lamp do utwardzania UV – UV Prokasro 12 x 1000 Watt
■ Prędkość utwardzania – 0,6 m/min
■ Czas instalacji rękawa wraz z kalibracją – 9 godzin
■ Utwardzanie lampami – 8 godzin
■ Inwestor – MPWiK Kraków S.A.
■ Wykonawca – P.P.H.U. Akwa J. Biskup, S. Owczarek Spółka Jawna

 

Poszukiwanie oszczędności w pracy pomp za pomocą aplikacji telefonicznych

Christoph P. Pauly

W wielu instalacjach procesowych systemy pompowe tworzą swoisty kręgosłup produkcji. Z tego względu ich niezawodne działanie ma olbrzymi wpływ na ekonomiczność pracy całej instalacji. Poza samym zadaniem tłoczenia, operatora pomp interesuje także wielkość zużycia energii przez instalację. Dziś, dzięki specjalnemu oprogramowaniu możliwie jest łatwe i wygodne wykrywanie potencjalnych oszczędności w przypadku eksploatacji pomp.

 

Zaczerpnięte z praktyki przykłady uszkodzonych uszczelnień
Analiza przyczyn – czy zawsze winne jest uszczelnienie?

Wolfgang Abt

W poniższym artykule pokazano na pięciu przykładach uszkodzeń uszczelnień kilka typowych zjawisk z tym związanych. Najczęściej przyczyna uszkodzenia nie tkwi w samej uszczelce, czy materiale, z którego została ona wykonana, lecz są nią błędy popełniane w trakcie obsługi instalacji lub podczas jej konstruowania, przygotowywania i montażu uszczelki.
Analizując przyczynę uszkodzenia uszczelnienia, należy przyjrzeć się nie tylko układowi, w jakim uszczelnienie jest zamontowane (kołnierz – śruby – uszczelka), ale także jego całemu otoczeniu.

 

Tytuł artykułu

autor artykułu

tekst zajawki.