telefon: (22) 57 39 733 e-mail: cibet@cibet.pl
Znajdujesz się w: Wydawnictwo > Armatura i Rurociągi > Numery archiwalne "Armatura i Rurociągi" > 2015 > Armatura i Rurociągi 4/2015
x
Ilość sztuk
Imię
Nazwisko
Ulica
Nr domu
Kod
Miejscowość
E-mail
Numer telefonu
Forma wysyłki
Sposób płatności
x
Krytyczne zjawiska związane z przepływem i sposoby ich ograniczania.
(Na podstawie doświadczeń Zakładów Automatyki „POLNA” SA w Przemyślu)

Stanisław Jamroz

Wraz z rozwojem technologii procesów przemysłowych zwiększają się wymagania instalacji w zakresie wielkości ciśnień, temperatur, przepływów. Tradycyjne rozwiązania nie spełniają właściwej roli w warunkach zagrożenia kawitacją, erozją, szokami termicznymi, przepływem ponaddźwiękowym, nadmiernym hałasem. Zjawiska te działają destrukcyjnie na armaturę i rurociągi, stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa i trwałości instalacji i wymagają zastosowania urządzeń wpływających na ograniczenie lub eliminację tych zagrożeń.

 

Kurki kulowe typoszeregu ZC wykonane ze stali kwasoodpornej i węglowej – produkcji Zakładu Armatury Przemysłowo-Gazowej „CEGAZ” Janina Cebulska w Poznaniu

 

Zakład Armatury Przemysłowo-Gazowej „CEGAZ” jest producentem kurków kulowych ze stali o wysokich parametrach roboczych i szerokim zakresie zastosowania do różnorodnych czynników roboczych, przy jednoczesnej możliwości „elastycznego” dostosowania wyrobów do indywidualnych wymagań odbiorcy.

 

Mimośrodowość przepustnic – 0, 1, 2, 3 czy 4?

Gregor Gaida

Przepustnice odcinające dostępne są w wersjach centrycznych, z pojedynczym lub wielokrotnym mimośrodem. Zastosowanie określonej konstrukcji zależy od warunków eksploatacyjnych. Nie istnieje uniwersalny wariant równie dobrze sprawdzający się we wszystkich praktycznych warunkach.
Biorąc za cel rozważań mimośrodowość, w artykule zostały opisane istotne różnice między poszczególnymi konstrukcjami. Szczególnie podkreślono różnice między „potrójnie” i „poczwórnie mimośrodowymi” przepustnicami.

 

Ewolucja w dziedzinie przekładni armatury

Michael Herbstritt

Następujący skokowo rozwój automatyzacji procesów dotyczył przez ostatnie trzy dekady techniki sterowania. Artykuły opisujące wszelkie aspekty nowych rozwiązań w technice komunikacyjnej, integracji urządzeń oraz trendów takich jak zarządzanie zasobami (asset management) dominują w działach poświęconych technice w magazynach specjalistycznych. Na poziomie obiektowym potrzebne są jednak organy wykonawcze, które będą realizować pracę mechaniczną. Należą do nich napędy i przekładnie armatury.
Sukcesy producentów tego rodzaju urządzeń w znacznej mierze zależą od prawidłowego zinterpretowania osiągnięć z zakresu sterowania i uwzględnienia ich przez własne działy rozwojowe. Inżynierowie budujący maszyny w tym obszarze wciąż nie zostali zastąpieni przez elektroników. Ciągle są potrzebni na miejscu. Uwzględniają oni nowe technologie produkcji i materiały podczas modernizacji produktu. Baczniejsze spojrzenie – jak w poniższym artykule – pozwala na nowo „odkryć” niektóre serie przekładni od dawna rozpowszechnione na rynku, co jest efektem wyżej wspomnianego procesu ewolucyjnego.

 

Ramowe warunki projektowania sieci docelowej

Esad Osmancevic

W sieciach wodociągowych kryje się niewiarygodny potencjał oszczędności, który w dużej mierze nie jest jeszcze wykorzystany. Szczególnie w przypadku wysokich kosztów eksploatacji sieci może zatem opłacać się krytyczne spojrzenie w kierunku pod ziemię, gdzie, jak wiadomo, jest „zakopanych” najwięcej pieniędzy. Z tego względu konieczna jest optymalizacja istniejących sieci wodociągowych. Potencjał optymalizacji uzależniony jest, poza warunkami panującymi na obszarze zaopatrzenia w wodę, od stanu instalacji i hydraulicznej wydajności sieci, przede wszystkim od wytycznych dotyczących optymalizacji. W ramach projektowania sieci docelowej konieczne jest poddanie analizie wielu wariantów dla różnych przyjętych zewnętrznych i wewnętrznych warunków ramowych.

 

Praktyczne aspekty napraw rurociągów z PE

Robert Eckert

„Zgrzewanie elektrooporowe podczas wycieku medium jest niedopuszczalne”, „problem pozostałości wody” i „brak miejsca” to hasła, które nieuchronnie padają, gdy jest mowa o naprawie i wykonywaniu przyłączy do rurociągów z PE. I słusznie, ponieważ warunkiem uzyskania dobrego, jednorodnego zgrzewu polietylenu jest czystość powierzchni w obrębie stref zgrzewania. W artykule przedstawiono – praktyczne i uwzględniające sytuację na placu budowy – sposoby pokonania trudności podczas ponownego łączenia rur sieci gazowych, wodnych i ściekowych w przypadku ich naprawy.

 

Badanie warunków napływowych – co wspólnego ma piwo z przepompowniami ścieków?

Paul Uwe Thamsen, Raja Abou Ackl, Mareen Derda, Andreas Swienty

Niemcy są znane jako kraj tysiąca gatunków piwa i oczywiście prawidłowe nalewanie trunku jest również cenionym dobrem kultury miejscowej. Opłukaną szklankę trzymamy najpierw pod kątem 45 stopni, a wylot kurka lub butelki ustawia się stycznie do szklanki. Następnie tworzy się pianę, odsuwając szklankę od wylotu bądź bezpośrednio kierując strumień.
W poniższym artykule dowiedziono, że te zasady są aktualne również dla dopływu do przepompowni ścieków.

 

Długoterminowe właściwości oringów z uwzględnieniem przestrzeni montażowej i warunków eksploatacji

Bernard Richter 

Dokończenie artykułu z zeszytu 3/2015.