telefon: (22) 57 39 733 e-mail: cibet@cibet.pl
Znajdujesz się w: Wydawnictwo > Armatura i Rurociągi > Numery archiwalne "Armatura i Rurociągi" > 2014 > Armatura i Rurociągi 3/2014
x
Ilość sztuk
Imię
Nazwisko
Ulica
Nr domu
Kod
Miejscowość
E-mail
Numer telefonu
Forma wysyłki
Sposób płatności
x
Wymiarowanie napędów dla armatury ważnej ze względu na funkcje bezpieczeństwa

Stefan Christian Sauer

Producenci armatury wyposażonej w napędy elektryczne przeznaczonej do stosowania w przemyśle i w elektrowniach w procesie doboru armatury muszą również określić wielkość napędu. W obszarach tradycyjnych zastosowań wymiarowanie napędu opiera się z reguły na danych zdobytych empirycznie lub na wynikach ogólnych obliczeń. Z reguły nie wykonuje się dokładnej analizy modelu funkcjonowania i obciążenia armatury dla konkretnego zastosowania. W przypadku armatury, która w razie konieczności realizuje funkcję zabezpieczające w celu ochrony instalacji konieczne jest potwierdzenie niezbędnych rezerw siły nastawczej. Faktyczna rezerwa siły nastawczej może zostać miarodajnie wyznaczona dzięki doborowi współczynnika bezpieczeństwa podczas wymiarowania napędu. Wymagana wartość współczynnika bezpieczeństwa zależy przede wszystkim od rozrzutu wartości czynników wpływających na funkcjonowanie.

 

Sterowane przez medium zawory z tłokiem pierścieniowym do zastosowań wodociągowych

Raul Trujillo, Anton Rienmüller, Peter Oppinger

W zastosowaniach wodociągowych brakowało dotychczas automatycznego, sterowanego przez medium zaworu regulacyjnego o większej średnicy nominalnej, zdolnego do pracy przy większych prędkościach przepływu. Brakowało również dotąd możliwości wykorzystania niebagatelnych zalet zaworu z tłokiem pierścieniowym pracującego w trybie regulacyjnym, gdy nie było dostępne źródło dostarczające energię elektryczną. W chwili obecnej firma VAG zaoferowała już automatyczny napęd wahliwy ze zintegrowaną funkcją bezpieczeństwa zasilany przez medium przepływające rurociągiem.

 

Następna generacja odwadniaczy pływakowych GESTRA UNA 45, UNA 46 i UNA 46A – PN 40, Cl 300

 

Całkowicie nowa kompaktowa i modułowa konstrukcja korpusu i pokrywy odwadniacza umożliwia zastosowanie do 13 różnych typów przyłączy (kołnierze EN lub ASME, gniazda gwintowane, gniazda lub króćce do spawania, itp.) dla każdego odwadniacza w zakresie średnic od DN 15 do DN 65. Dostępne są warianty ciśnień nominalnych PN 16-40 lub Class 150-300. Dzięki zachowanej symetrii korpusu, istotną zaletą jest możliwość zmiany pozycji montażowej odwadniacza (przez przestawienie regulatora względem korpusu) z wersji do montażu poziomego w wersję do montażu pionowego (lub odwrócenie kierunku przepływu w wersji poziomej), co zapewnia większą elastyczność w zakresie dostosowania się do istniejącej instalacji kondensatu oraz szerszą gamę zastosowań. Zastosowane materiały: korpus/pokrywa UNA 45 1.0460/5.3103, UNA 46 1.0460/1.0619 i UNA 46A 1.4404/1.4408; pozostałe elementy wewnętrzne to stal nierdzewna.

 

Przemysłowe sieci WLAN umożliwiają również niezawodną komunikację z realizacją zadań w czasie rzeczywistym
Bezprzewodowo z otoczenia sieciowego w świat – bezpieczna komunikacja bezprzewodowa w środowisku automatyzacji; część 2

Jens Grebner, Sander Rotmensen, Roswitha Skowronek

Obecnie już nie można sobie wyobrazić życia codziennego bez komunikacji bezprzewodowej. Oczywistością stało się sprawdzanie informacji przez Internet w dowolnym momencie oraz w każdym miejscu na świecie. Korzyści wynikające z tego stanu rzeczy mogą zostać wykorzystane przez użytkowników w technikach automatyzacji. Wspomniane technologie można bez problemu zastosować celem wsparcia zarządzania współpracą; WirelessHart zapewnia transmisję danych z płaszczyzny urządzeń sieciowych do płaszczyzny sterowania, przemysłowa sieć Wireless LAN przejmuje bezprzewodowo skomunikowanie płaszczyzny sterowania, a telefonia komórkowa umożliwia dostęp do rozlokowanych na całym świecie elementów instalacji. W pierwszej części niniejszej publikacji przedstawione zostały możliwości sieci WirelessHart, a także najważniejsze podstawy standardu WLAN. W drugiej części (opublikowana w atp edition, z. 10/2013) opisane zostały konkretne przemysłowe zastosowania sieci WLAN oraz możliwości sieci telefonii komórkowych.

 

Eksfiltracja – przedostawanie się szkodliwych substancji do wód gruntowych

Johannes Weinig, Rainer Joswig

Z nieszczelnych przewodów kanalizacyjnych eksfiltrują ścieki. Sąsiadujący grunt nie uszczelnia się w wyniku kolmatacji. Składniki ścieków w procesie perkolacji przedostają się do podłoża, a substancje organiczne ulegają częściowej degradacji. Składniki te po części pochłaniane są przez strukturę ziarnistą podłoża. W wyniku zjawisk hydraulicznych (opady atmosferyczne) mogą zostać one wypłukane i przedostać się do wód gruntowych, w których stwierdza się obecność używanych przez ludzi substancji nieulegających degradacji lub rozkładających się z trudem, takich jak lekarstwa, hormony czy kofeina. Nieszczelne przewody kanalizacyjne są źródłem pochodzenia wspomnianych związków. Jednak dzięki kontroli i w razie potrzeby renowacji przewodów ściekowych można uniknąć różnorodnych zanieczyszczeń gruntu i wód gruntowych.

 

Europejski rekord w „dyscyplinie” kołnierzy ustanowiony w głównym kolektorze o średnicy DN 3800 w śródmieściu Essen

 

To był europejski rekord ustanowiony podczas instalowania kołnierzy AMEX uszczelniających mufy, a równocześnie premiera nowatorskiego systemu wewnętrznego odwodnienia w kanałach o dużych rozmiarach. Renowacja głównego kolektora w centrum Essen wykonywana przez firmę SMG Bautenschutztechnik für Hoch und Tiefbau GmbH z siedzibą w Lage była wyzwaniem pod każdym względem.

 

Specjalne pompy do tłoczenia żrących osadów fekalnych i lepkich pozostałości po oczyszczaniu ścieków

Erwin Weber

Regularne prace konserwacyjne i remontowe w przewodach kanalizacyjnych są niezbędne, aczkolwiek ich wykonywanie jest trudne. Różne rodzaje osadów abrazyjnych, żrących i o zmiennej konsystencji, występujące w procesie odprowadzania ścieków mogą szybko przeciążyć tradycyjne systemy. Także w przypadku końcowego produktu utylizacji, w odwodnionych osadach ściekowych, problemy stwarzają jego specyficzne właściwości: duża zawartość suchej masy i lepkość powodują zatykanie oraz awarie pomp. Pompy rotacyjne, a także mimośrodowe pompy ślimakowe opisane w niniejszym artykule zostały skonstruowane dla powyższych celów. Instalacje są optymalnie dopasowane do konkretnych warunków zastosowania i pomimo tłoczonych mediów, które stwarzają problemy eksploatacyjne, zapobiegają awariom i nadmiernemu zużyciu.

 

Uszczelnienia kołnierzowe z PTFE – wpływ kompozytu i grubości wargi uszczelniającej na funkcjonowanie

Jan Gölz, Robert Veenendaal, Frank Bauer, Werner Haas

W Instytucie Elementów Maszyn na Uniwersytecie Stuttgarckim przeprowadzono badania pierścieni uszczelniających wału wykonanych z różnych kompozytów PTFE, które polegały na pomiarze natężenia przecieku, ścierania oraz momentu siły tarcia. W pierwszym pakiecie roboczym ustalono, który kompozyt PTFE najlepiej sprawdza się w powyższym zastosowaniu. Celem badań drugiego pakietu roboczego było ograniczenie momentu siły tarcia pierścieni uszczelniających. Następnie uzyskaną poprawę parametrów porównano ze stanem wyjściowym i wskazano korzyści.