telefon: (22) 57 39 733 e-mail: cibet@cibet.pl
Znajdujesz się w: Wydawnictwo > Armatura i Rurociągi > Numery archiwalne "Armatura i Rurociągi" > 2013 > Armatura i Rurociągi 1/2013
x
Ilość sztuk
Imię
Nazwisko
Ulica
Nr domu
Kod
Miejscowość
E-mail
Numer telefonu
Forma wysyłki
Sposób płatności
x
Ochrona turbosprężarek przez zawory o dużej średnicy nominalnej i precyzyjnej regulacji.
Stalownia w indyjskim mieście Rourkela została wyposażona
w zawory przeciwuderzeniowe firmy Samson

Michael Hess, Marc-Christian Cramm

Samson AG, producent zaworów regulacyjnych, dostarczył firmie MAN Turbo AG zaawansowany technicznie zawór przeciwuderzeniowy, który jest przeznaczony do zainstalowania w stalowni w Indiach.
Zawory przeciwuderzeniowe stosowane są w celu zapewnienia ochrony turbosprężarki przed zniszczeniem i tym samym zapobieżenia zakłóceniom pracy całej instalacji.

 

Modułowe systemy wymiany elementów umożliwiają rozwój inteligentnych instalacji w kierunku rozwiązań typu Smart Products

Ingo Bruchhold, Karl-Heinrich Grote, Matthias Warwel

Inteligentna komunikacja między zespołami, komponentami i systemami informatycznymi.
Do zadań instalacji pracujących w różnych branżach przemysłowych należą pozyskiwanie, wytwarzanie, transport, dystrybucja oraz utylizacja mediów stałych, płynnych i gazowych. Instalacje te zbudowane są z różnych komponentów, jak np. rurociągi, armatura uzbrojona w napędy, pompy i zbiorniki, systemy grzewcze i chłodzące, a także przewody zasilające i sterujące. Wiele spośród tych komponentów wyposażonych jest w czujniki określające bieżącą wartość wartości zadanej i przekazujące ją do różnych jednostek przetwarzających dane za pośrednictwem sieci komunikacyjnej, która obejmuje całą instalację i może posiadać interfejsy dla zewnętrznych sieci.

 

Elementy ceramiczne w zaworach regulacyjnych

Stanisław Jamroz, Krzysztof Mróz

W zaworach regulacyjnych występuje szereg zjawisk, które działają destrukcyjnie na elementy wewnętrzne zaworu doprowadzając do ich przedwczesnego zużycia a nawet awaryjnego uszkodzenia. Zakłóca to proces technologiczny i niejednokrotnie jest przyczyną dużych strat.
Przyczynami tych zjawisk są najczęściej kawitacja, flashing i erozja.

 

Ekonomiczne rozwiązania Festo w budowie instalacji wodnych i optymalne zarządzanie w procesie pracy instalacji

Stale rosnące ceny energii zmuszają użytkowników przemysłowych i komunalnych instalacji uzdatniania wody czy też oczyszczania ścieków do działań poprawiających efektywność.
Związek pomiędzy wzrostem wydajności oraz efektywności pracy instalacji a potrzebą modernizacji przy obniżaniu kosztów dotyczy zarówno wykonawców, jak i biur inżynierskich.
Wymóg aby realizacja instalacji była oszczędna dotyczy zarówno etapu budowy instalacji, jak i późniejszych kosztów jej eksploatacji.

 

Urządzenia wykonawcze z funkcją diagnostyki w obwodach bezpieczeństwa

Thomas Karte, Bernd Schäfer

W przypadku urządzeń obiektowych pracujących w obwodach bezpieczeństwa istotnym warunkiem uniknięcia błędów systematycznych jest implementacja cyklu życia bezpieczeństwa zgodnie z normami DIN EN 61511 i DIN EN 61508. Normy te wyraźnie wymagają zdefiniowanych procedur, regularnych kontroli oraz dokumentacji uzyskanych rezultatów, a także analizy i wynikających z niej działań. Te wymagania organizacyjne można skutecznie wspomagać przez oprzyrządowanie odpowiadające aktualnemu stanowi techniki. W zakresie urządzeń nastawczych możliwe są konfiguracje wykorzystujące powszechne na rynku komponenty.
Oprócz podwyższonego poziomu automatyzacji, zwłaszcza w fazach walidacji, cyklicznej kontroli oraz kontroli w trakcie eksploatacji, mogą one uprościć nawet instalację.
W artykule przedstawiono odpowiednie architektury z uwzględnieniem wspomnianych norm oraz pokazano, jak je włączyć do procedury eksploatacyjnej.

Dokończenie artykułu z zeszytu 4/2012

 

Rekordowy relining

Henryk Jastrzębski

Na przełomie października i listopada ubiegłego roku w Oddziale Zakład Gazowniczy Radom wykonany został relining o rekordowej długości 580 m. Przedsięwziecie polegało na wciągnięciu do rury stalowej jednorazowo odcinka rury polietylenowej z powłoką polipropylenową. Była to pierwsza w Mazowieckiej Spółce Gazownictwa jednorazowa realizacja reliningu o tak dużej długości.

GrundoPIT Keyhole – przez „dziurkę od klucza" do rurociągu.
Bezwykopowa renowacja rurociągów zyskuje na atrakcyjności

Harald Roscher, Elmar Koch, Sascha Barkowsky

Dokończenie artykułu z zeszytu 4/2012.

 

Tłoczenie i rozdrabnianie w jednym cyklu roboczym – pompy wirowe z mechanizmem tnącym

Thomas Merkle

Pompy współpracujące z obrabiarkami tłoczą chłodziwo zanieczyszczone metalowymi wiórami. Bardzo często wióry tworzą kłęby, które utrudniają płynny transport chłodziwa. Nierzadka jest sytuacja rezygnacji z rozdrabniaczy lub kruszarek wiórów, czy instalacji dźwigniowych, które są kosztowne i skomplikowane. Z powyższego powodu uzasadnione wydaje się wyposażenie pompy w mechanizm tnący.

Prawidłowy dobór i konstrukcja odpowiednia do zastosowania wydłużają trwałość użytkową statycznych elementów uszczelniających

Na etapie konstrukcyjnym uwaga ludzka głównie jest skupiona na właściwościach, konstrukcji i rozmieszczeniu dynamicznych uszczelnień tłoczysk i tłoków. Bez wątpienia jest to właściwe podejście, nie należy jednak bagatelizować również ryzyka zakłócenia pracy systemu wynikającego z awarii uszczelnień statycznych. Także w wypadku uszkodzenia uszczelnień statycznych może dojść do fatalnego w skutkach wycieku i spadku ciśnienia. Artykuł poświęcony został przedstawieniu najważniejszych wymogów, których spełnienie pozwala osiągnąć zadowalającą sprawność.