telefon: (22) 57 39 733 e-mail: cibet@cibet.pl
Znajdujesz się w: Wydawnictwo > Armatura i Rurociągi > Numery archiwalne "Armatura i Rurociągi" > 2012 > Armatura i Rurociągi 4/2012

Armatura i Rurociągi 4/20124/2012

Doniesienia

Aktualne informacje i wiadomości

Armatura

SchuF Fetterolf – zawory dennicowe i spustowe

Skuteczniejsza ochrona antykorozyjna napędów elektrycznych armatury przemysłowej
Michael Herbstritt, Gert Wetzel, Andreas Baumgart, Dietmar Isele

GESTRA DISCO®
Zawory zwrotne dla ciepłownictwa, wentylacji, klimatyzacji oraz zastosowań sanitarnych i przemysłowych
Krzysztof Szałucki

Automatyka przemysłowa

Urządzenia wykonawcze z funkcją diagnostyki w obwodach bezpieczeństwa. Porównanie architektury systemów
Thomas Karte, Bernd Schäfer

Nowa architektura magistrali obiektowej zwiększa przejrzystość i bezpieczeństwo eksploatacji w indyjskiej wytwórni cukru.
System Field Connex pozwala na znacznie szybsze planowanie, instalację i implementację
Andreas Hennecke

Efektywne zarządzanie energią – równie proste jak parkowanie?
Czego naprawdę potrzebują operatorzy instalacji
Cathrin Janssen

Elementy automatyki w napędach pneumatycznych KSB
Łukasz Leporowski – specjalista ds. armatury

Rurociągi

GrundoPIT Keyhole – przez „dziurkę od klucza" do rurociągu.
Bezwykopowa renowacja rurociągów zyskuje na atrakcyjności
Harald Roscher, Elmar Koch, Sascha Barkowsky

Renowacja kolektora deszczowego z wykorzystaniem rury profilowej o średnicy DN 2750

Tunel jako elektrownia geotermalna

Pompy i kompresory

Optymalizacja kosztów utrzymania pomp dzięki zastosowaniu nowych systemów monitoringu
Dirk Wenckebach

Technika uszczelnień
Uszczelnienia grafitowe o lepszych właściwościach
Andreas Will, Marco Schildknecht, Tristan Haage

Co? Od kogo?

Co, gdzie, kiedy?
Informacje o targach, konferencjach, kongresach, sympozjach

x
Ilość sztuk
Imię
Nazwisko
Ulica
Nr domu
Kod
Miejscowość
E-mail
Numer telefonu
Forma wysyłki
Sposób płatności
x
AchuF Fetterolf – zawory dennicowe i spustowe

Firma SchuF Fetterolf jest prekursorem zaworów dennicowych stosowanych w przemyśle, pierwszy model powstał już 100 lat temu. Obecnie SchuF Fetterolf oferuje zawory dennicowe grzybkowe lub tłokowe w większości stosowanych materiałów, klas ciśnień i średnic nominalnych oraz z wieloma opcjami rozwiązań.

Skuteczniejsza ochrona antykorozyjna napędów elektrycznych armatury przemysłowej

Michael Herbstritt, Gert Wetzel, Andreas Baumgart, Dietmar Isele

Sprawność oraz niezawodność urządzeń obiektowych są niezbędnym warunkiem stabilnej i ekonomicznej eksploatacji instalacji procesowych. Decydującym czynnikiem jest odporność urządzeń na wpływy otoczenia. Przestoje instalacji powodowane przez uszkodzenia korozyjne dowodzą, że zagadnieniu temu nie poświęca się dostatecznej uwagi, chociaż straty finansowe będące następstwem korozji są ogromne. Na przykładzie napędów elektrycznych w artykule zostało pokazane, w jaki sposób można rzetelnie podejść do kwestii korozji.

GESTRA DISCO®
Zawory zwrotne dla ciepłownictwa, wentylacji, klimatyzacji oraz zastosowań sanitarnych i przemysłowych

Krzysztof Szałucki

Firma FLOWSERVE GESTRA może z dumą mówić o swoich ponad stuletnich doświadczeniach w rozwoju produkcji armatury oraz oferować, między innymi, szeroki zakres najnowocześniejszych rozwiązań zaworów zwrotnych GESTRA DISCO® spełniających różnorodne wymagania użytkownika. FLOWSERVE GESTRA gwarantuje najwyższą jakość produkowanych zaworów zwrotnych GESTRA DISCO®.

 

Urządzenia wykonawcze z funkcją diagnostyki w obwodach bezpieczeństwa. Porównanie architektury systemów

Thomas Karte, Bernd Schäfer

W przypadku urządzeń obiektowych pracujących w obwodach bezpieczeństwa istotnym warunkiem uniknięcia błędów systematycznych jest implementacja cyklu życia bezpieczeństwa zgodnie z normami DIN EN 61511 i DIN EN 61508. Normy te wyraźnie wymagają zdefiniowanych procedur, regularnych kontroli oraz dokumentacji uzyskanych rezultatów, a także analizy i wynikających z niej działań. Te wymagania organizacyjne można skutecznie wspomagać przez oprzyrządowanie odpowiadające aktualnemu stanowi techniki. W zakresie urządzeń nastawczych możliwe są konfiguracje wykorzystujące powszechne na rynku komponenty. Oprócz podwyższonego poziomu automatyzacji, zwłaszcza w fazach walidacji, cyklicznej kontroli oraz kontroli w trakcie eksploatacji, mogą one uprościć nawet instalację.
W artykule przedstawiono odpowiednie architektury z uwzględnieniem wspomnianych norm oraz pokazano, jak je włączyć do procedury eksploatacyjnej.

 

Nowa architektura magistrali obiektowej zwiększa przejrzystość
i bezpieczeństwo eksploatacji w indyjskiej wytwórni cukru.
System Field Connex pozwala na znacznie szybsze planowanie, instalację i implementację

Andreas Hennecke

Po dwóch tygodniach bezskutecznego poszukiwania usterki w instalacjach w rafinerii cukru przedsiębiorstwo Shree Renuga Sugars zwróciło uwagę na moduł zaawansowanej diagnostyki firmy Pepperl+Fuchs. Dzięki temu przyczynę problemu ustalono od ręki – był to wystarczający powód dla indyjskiego producenta cukru, aby w nowej fabryce postawić na Foundation Fieldbus H1, a przede wszystkim na komponenty Field Connex firmy Pepperl+Fuchs.
Shree Renuga Segars Ltd jest aktywny w przetwórstwie cukru, produkcji bioenergii i nawozów. Powstałe w 1998 r. przedsiębiorstwo jest piątym co do wielkości produkcji wytwórcą cukru na świecie i oprócz ośmiu zakładów produkcyjnych w Indiach posiada także cztery fabryki cukru w Brazylii.

 

Efektywne zarządzanie energią – równie proste jak parkowanie? Czego naprawdę potrzebują operatorzy instalacji

Cathrin Janssen

Systemy wspomagające kierowanie już dzisiaj ułatwiają na różne sposoby kierowcom prowadzenie samochodu. Począwszy od diagnostyki silnika, przez informacje o zużyciu paliwa, czujniki parkowania, aż po nawigację, dostarczają one istotnych wskazówek pomagających podejmować decyzje na drodze.
Ponieważ obsługa pojazdów i warunki ruchu drogowego są coraz bardziej złożone, a także stale rośnie ilość danych, które należy rejestrować, przetwarzać i analizować, coraz większe znaczenie zyskuje przejrzystość i zrozumiałość wizualizacji. Dotyczy to również operatora instalacji procesowej, tym bardziej gdy obarczony zostaje dodatkowymi obowiązkami. Obowiązkiem tego rodzaju jest zarządzanie efektywnością energetyczną.

 

Elementy automatyki w napędach pneumatycznych KSB

Łukasz Leporowski – specjalista ds. armatury

Firma KSB posiada w swoim asortymencie szeroki wybór napędów współpracujących z armaturą, spośród których na szczególne zainteresowanie zasługują siłowniki pneumatyczne oraz towarzyszący im osprzęt. Jak powszechnie wiadomo, konstrukcja napędów elektrycznych pozwala w łatwy sposób zintegrować ze sobą dodatkowe moduły takie jak wyłączniki krańcowe czy pozycjonery. W przypadku urządzeń pneumatycznych proces ten jest o wiele bardziej skomplikowany.

GrundoPIT Keyhole – przez „dziurkę od klucza" do rurociągu. Bezwykopowa renowacja rurociągów zyskuje na atrakcyjności

Harald Roscher, Elmar Koch, Sascha Barkowsky

Coraz bogatsza infrastruktura naziemna i podziemna aglomeracji miejskich stawia nowe wyższe wymagania branży technologii bezwykopowych. Samo zaplanowanie prac metodami bezwykopowymi często już nie wystarcza, ponieważ problem stanowi brak miejsca na zainstalowanie maszyny. Ogromna armia maszyn do przewiertów, przecisków, krakingu jest bezradna, gdy w grę wchodzi wykonanie instalacji w centrum zatłoczonego miasta, gdzie nawet brakuje miejsca na ustawienie kosza na śmieci.
Zalety technologii bezwykopowych stosowanych w celu przeprowadzenia rehabilitacji sieci wodociągowych i gazociągowych są niepodważalne oraz przyjazne dla środowiska naturalnego.
Jednak w metodach bezwykopowych dotychczas nie rozwiązano w dostatecznym stopniu problemu związanego z wykonaniem przyłącza domowego, unikając niszczenia ulicy. Duże rozmiary wykopu pod wykonanie przyłącza domowego przekładało się na wysokie koszty. Często wskutek osiadania nawierzchni na „odnowionych" ulicach powstają uszkodzenia.
Dzięki technologii Grundopit Keyhole, przez „dziurkę od klucza" do rurociągu, i możliwości wykonania przyłącza domowego z poziomu powierzchni ulicy oraz zamknięciu „małego nawiertu" za pomocą rdzenia wiertniczego można wykluczyć również powyższą niedogodność. Poniżej opisane zostały niektóre problemy technologii wykonania przyłącza domowego towarzyszące renowacji sieci wodociągowych i gazowych metodą bezwykopową, a także przedstawione prace w ciągu dwóch ostatnich lat nad rozwojem technologii Keyhole oraz przykładowa budowa.

 

Renowacja kolektora deszczowego z wykorzystaniem rury profilowej o średnicy DN 2750

Gdy kanały o bardzo dużej średnicy mają zostać poddane renowacji, która odbędzie się w trudnych warunkach, technologia rury profilowej ujawnia swoje silne strony. Stało się tak również w październiku 2011 r. we francuskiej gminie Le Pecq pod Paryżem, gdzie za pomocą rury profilowej DN 2750 przeprowadzono renowację nieszczelnego kolektora wody deszczowej o długości 281 m i średnicy DN 3000–3300. Przedsiębiorstwo KMG LinerTec GmbH (Lipsk) realizujące przedsięwzięcie skorzystało z technologii rury profilowej SPRTM PE, którą niektórzy znają pod starą nazwą RIBLINE. Dla tego wariantu technologii w gminie Le Pecq wyznaczono tym samym nowy europejski rekord w zakresie średnicy nominalnej.

Tunel jako elektrownia geotermalna

Tunele mogą dostarczać znacznych ilości energii geotermalnej, dlatego że na dużej powierzchni przylegają do gruntu lub do skał. Również powietrze w tunelu może mieć niebagatelny udział w pozyskaniu energii. Ten energetyczny potencjał został dostrzeżony i prowadzone są badania nad jego wykorzystaniem. Specjalizująca się w produktach polimerowych firma Rehau opracowała służący do realizacji tego zadania unikalny system.

Optymalizacja kosztów utrzymania pomp dzięki zastosowaniu nowych systemów monitoringu

Dirk Wenckebach

Wielokrotnie udowodniona już została przydatność inteligentnego monitorowania stanu pracy pomp, jako metody redukującej koszty konserwacji i utrzymywania ich w dobrym stanie.
W poniższym artykule przedstawiony został przegląd systemów monitowania drgań jako jednej z metod inteligentnej kontroli pracy pomp oraz zaprezentowany nowy czujnik wibracji, który niezawodnie rozpoznaje wiele rodzajów niedopuszczalnych stanów roboczych układów pompowych.

Uszczelnienia grafitowe o lepszych właściwościach

Andreas Will, Marco Schildknecht, Tristan Haage

W przemyśle i w instalacjach procesowych popularnością cieszą się uszczelnienia płaskie z ekspandowanego grafitu o wysokim stopniu czystości, z wkładką metalową, przeznaczone do stosowania w zakresie temperatur od 200°C do 550°C – ze względu na ich wyjątkową zdolność adaptacji do warunków eksploatacyjnych. Dzięki nowatorskiej, opisanej w artykule, technologii produkcji jakość tego materiału do produkcji uszczelnień została jeszcze bardziej zwiększona. Nowa generacja uszczelnień grafitowych charakteryzuje się większą odpornością na utlenianie i wysoce funkcjonalnymi niewrażliwymi na działanie temperatury właściwościami antyadhezyjnymi.