telefon: (22) 57 39 733 e-mail: cibet@cibet.pl
Znajdujesz się w: Wydawnictwo > Armatura i Rurociągi > Numery archiwalne "Armatura i Rurociągi" > 2012 > Armatura i Rurociągi 3/2012
x
Ilość sztuk
Imię
Nazwisko
Ulica
Nr domu
Kod
Miejscowość
E-mail
Numer telefonu
Forma wysyłki
Sposób płatności
x
VAG HYsec – rodzina szybkodziałających napędów bezpieczeństwa dla dużej armatury

Tadeusz Grabiński

W wielu dziedzinach przemysłowych – hutnictwie, chemii, energetyce – istnieje potrzeba stosowania specyficznej armatury zabezpieczającej układy technologiczne w przypadku awarii zasilania energetycznego obiektu.
Krańcowym przykładem takiej armatury są zawory bezpieczeństwa zabezpieczające przed przekroczeniem bezpiecznego ciśnienia i chroniące w ten sposób urządzenia przed zniszczeniem.
Jest także wiele przypadków w układach technologicznych, kiedy w przypadku ogólnej awarii, np. wypadnięcia pomp, dla uniknięcia powstania szkód, określona armatura musi się albo zamknąć, albo otworzyć bez możliwości korzystania z normalnego zasilania energetycznego.

 

Specjalny 3-drogowy zawór kulowy do ultrafiltracji

Michaela Sommer

Praher Valves GmbH jest oddziałem handlowym średniej wielkości austriackiej firmy rodzinnej, która produkuje wysokiej jakości armaturę z tworzywa sztucznego, kształtki oraz rury do budowy rurociągów przemysłowych. Swoje wyroby dystrybuuje na całym świecie. Przedsiębiorstwo opracowało ostatnio we współpracy z jednym z klientów 3-drogowy zawór kulowy z blokadą w położeniu 180°.
W artykule opisane zostały właściwości techniczne tej specjalnej armatury w porównaniu do standardowego 3-drogowego zaworu kulowego. Przedstawione zostało także jego zastosowanie w dwóch instalacjach ultrafiltracyjnych.

 

Kontrola zaworów bezpieczeństwa w trakcie eksploatacji – potencjał do zwiększenia efektywności i obniżenia kosztów

Johannes Junior

Operatorzy instalacji muszą sprostać wyzwaniu, które polega na zagwarantowaniu optymalnej równowagi między okresem trwania produkcji i przestoju związanego z zabiegami konserwacyjnymi. Każdy dzień przestoju oznacza straty produkcyjne, jednak warunkiem bezpieczeństwa i wydajności jest zapewnienie konserwacji w minimalnym zakresie. TESON Online umożliwia weryfikację sprawności zaworu bezpieczeństwa bez konieczności przerywania produkcji, co przyczynia się do skrócenia przestoju powodowanego przez konserwację. Dzięki dokładności metody wynik kontroli uzyskany online jest obecnie pełnowartościowym rozwiązaniem alternatywnym w porównaniu z testem przeprowadzanym na stanowisku kontrolnym.

Trudny wybór. Sygnał 4-20 mA za pomocą magistrali obiektowej czy bezprzewodowo? Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety

Karsten Uhlendorff

Bezprzewodowe standardy Wireless-Hart i ISA100 dostarczają użytkownikom systemów procesowych dwóch dodatkowych sposobów przesyłania danych z obiektów. Wielu użytkowników zadaje sobie wobec tego pytanie, która technologia przewodowa bądź bezprzewodowa – jest technologią zapewniającą wydajność i bezpieczeństwo produkcji obecnie oraz w przyszłości.

Dobre wizualizacje przebiegu procesu są „nudne".
Interfejsy HMI o wysokiej wydajności – ważny krok ku większej efektywności eksploatacji

Ronald Kleber, Ellen-Christine Reiff

W przypadku schematów działania P&ID brak wytycznych dotyczących kształtowania obrazu procesu, natomiast coraz wydajniejsze programy graficzne doprowadziły do coraz mniejszej przejrzystości. Animacje licznych szczegółów, kolorowe obrazy 3D, obracające się mieszadełka, krzyżujące się przewody wprawdzie miło się ogląda, ale niekoniecznie pomagają one operatorowi w podejmowaniu decyzji. Zamiast tego szybko traci się przegląd całego procesu, nienormalne stany procesu lub zgłoszenia alarmu rozpoznawane są zbyt późno lub w najgorszym przypadku w ogóle się ich nie zauważa. Z tego względu dobre programy wizualizujące przebieg procesu powinny rezygnować z przeładowania grafiką, a zamiast tego koncentrować się na tym, co istotne. Obecnie nowoczesne interfejsy HMI o wysokiej wydajności mogą tworzyć nową jakość w tym zakresie. Umożliwiają one wizualizację danych procesowych zorientowaną na przekazywanie informacji, wzmacniają świadomość operatora co do sytuacji i wspierają proaktywną, a tym samym efektywniejszą eksploatację instalacji.

 

Praktyczne wyniki wykorzystania ciepła ścieków

Hartmut Solas, Gabriele Krüger

W ściekach ukryty jest ogromny potencjał energii cieplnej, który dotychczas nie był wykorzystywany na większą skalę. Wprawdzie dostępnych jest wiele rozwiązań służących wykorzystywaniu tego ciepła, jednak zazwyczaj bazują one na wymiennikach ciepła ze stali nierdzewnej i można je montować tylko w przewodach o większej średnicy nominalnej przekraczającej DN 800.
Instytut badawczy FITR – spółka użyteczności publicznej Forschungs Instytut für Tief- und Rohrleitungsbau gemeinnützige GmbH od wielu lat realizuje projekty, które zwrócone są na problematykę wykorzystania ciepła ścieków. Główną uwagę skupiamy na opracowywaniu rozwiązań, które w odróżnieniu od tradycyjnych technologii można stosować w przewodach o mniejszej średnicy, które posługują się innym materiałem niż stal szlachetna i są tańsze. W ramach projektów badawczych opracowane zostały dotąd trzy produkty/technologie, a wyniki z ich zastosowania w praktyce zostaną przedstawione poniżej.

 

Gaz ziemny w roli prekursora odnawialnego systemu energetycznego

Alexander Vogel, Marius Adelt

Udział energii odnawialnej w całkowitym zużyciu energii w Niemczech w ciągu nadchodzących lat będzie systematyczne wzrastał. W 2020 r. na wynieść około 30%, do 2050 r. planuje się przekroczenie 80%.
Rynek energetyczny i infrastruktura energetyczna będą musiały się w związku z tym zmienić. Jak wprowadzić przemiany bez nadmiernego obciążenia przemysłu i indywidualnych odbiorców? Czy infrastruktura okaże się wystarczająca dla zabezpieczenia dostaw w przyszłości? W jaki sposób uporać się technologicznie z przemianami? Gospodarka gazowa już dzisiaj oferuje w tym zakresie koncepcje wymaganych rozwiązań.

 

Pompa perystaltyczna wymagająca znacznie mniejszej powierzchni montażowej dzięki swojej zwartej konstrukcji

Heinz Raschdorf

Najważniejszymi zaletami pomp perystaltycznych są całkowicie zamknięty i tym samym pozbawiony wycieków system dzięki zastosowaniu przewodów giętkich (będących integralnym elementem przewodów ssawnych i tłocznych), a także możliwość współpracy z mediami o dużej zawartości substancji stałych, również o dużej ziarnistości. W przemysłowych pompach perystaltycznych serii Verderflex Dura silnik przekładniowy został zamontowany na pompie w taki sposób, że po zamontowaniu zajmuje ona do 70% mniej powierzchni niż tradycyjne pompy perystaltyczne. Ponadto opracowano specjalne połączenie przewodów giętkich.

Pompa ściekowa z nowatorskim wirnikiem zapobiegającym niedrożności

W ostatnich latach skład ścieków ulega szybkim zmianom, a transport ścieków staje się trudniejszy. Coraz częściej dochodzi do niedrożności i związanych z nią przestojów pompy. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest spadek zużycia wody wynikający z oszczędniejszego podejścia do jej zasobów, co skutkuje większą zawartością substancji stałych w ściekach.

Nowy kauczuk FKM przeznaczony do gorącej wody lub pary wodnej

Michael Krüger

Nowoczesne uszczelnienia z FKM można poddawać działaniu różnych agresywnych mediów, jednak żadne inne medium robocze nie wpływa tak negatywnie na uszczelnienia elastomerowe, jak woda i para wodna. Dotychczas w przypadku kontaktu z agresywnymi mediami i gorącą wodą lub parą wodną, dokonując wyboru materiału uszczelnienia, często trzeba było decydować się na kompromis, który zazwyczaj oznaczał pogorszenie jakości lub wydajności. Alternatywą mogło być zastosowanie kosztownych materiałów FFKM.
Opisany w artykule nowy materiał FKM Vi 480 stwarza kolejną interesującą możliwość w powyższych warunkach pracy.