telefon: (22) 57 39 733 e-mail: cibet@cibet.pl
Znajdujesz się w: Wydawnictwo > Armatura i Rurociągi > Numery archiwalne "Armatura i Rurociągi" > 2012 > Armatura i Rurociągi 1/2012
x
Ilość sztuk
Imię
Nazwisko
Ulica
Nr domu
Kod
Miejscowość
E-mail
Numer telefonu
Forma wysyłki
Sposób płatności
x

Unikanie przestojów i zmniejszenie ryzyka awarii dzięki modułowemu systemowi wymiany elementów

Ingo Bruchhold, Karl-Heinrich Grote, Matthias Warwel

Za pomocą modułowego systemu wymiany elementów można montować, wymontowywać, a również całkowicie przebudowywać armaturę, zespoły oraz elementy, a także odcinki rurociągu bez przerywania produkcji i przy maksymalnym ciśnieniu roboczym, w sposób ręczny i automatyczny, z zastosowaniem zdalnego sterowania, nawet w trudno dostępnych miejscach. Dzięki temu można zmniejszyć ryzyko awarii instalacji oraz uniknąć przestojów podczas prac konserwacyjno-serwisowych, naprawy i w trakcie przebudowy fragmentów instalacji.

Parametrami nadkrytycznymi nazywamy stan, w którym temperatura i ciśnienie są wyższe od ciśnienia i temperatury punktu krytycznego danego medium. Powyżej tego punktu zanika różnica pomiędzy stanem ciekłym i gazowym, co w konsekwencji uniemożliwia skroplenie takiej substancji poprzez zwiększenie jej ciśnienia.
Temperatura krytyczna dla wody wynosi 374°C a ciśnienie krytyczne 22,1 MPa.
Wpływ czyszczenia metodą SIP na membrany zaworów wykonane z PTFE

Membrany z PTFE stosowane przeważnie w warunkach agresywnej sterylizacji i niskiej temperatury są znacznie bardziej podatne na pęknięcia, rozszczepianie się, odkształcenia oraz na powstawanie pęcherzyków wskutek działania pary wykorzystywanej w zabiegach SIP.
Steam-in-place (SIP) jest sprawdzonym procesem sterylizacji stosowanym w instalacjach farmaceutycznych i biotechnologicznych. Typowy zakres temperatury cyklu sterylizacji zawiera się w przedziale od 120°C do 130°C. W ekstremalnych przypadkach temperatura czyszczenia metodą SIP wynosi do 140°C i jest utrzymywana przez dwie godziny. W takich warunkach schładzanie jest przeprowadzane powoli za pomocą wody pod ciśnieniem.

 

Optymalne napełnianie i opróżnianie zbiorników dla mediów krytycznych przy zastosowaniu zaworów kulowych

Alexander Rosenbusch

Dobór armatury spełniającej wymogi konkretnego projektu stanowi niekiedy poważne wyzwanie, z uwagi na to, że opracowanie właściwego rozwiązania dla medium o wysokiej temperaturze, wysokim ciśnieniu i dla ekstremalnych zastosowań decyduje o bezpieczeństwie.
Dobór odpowiedniej armatury do bezpośredniej zabudowy na zbiorniku lub reaktorze wymaga często dogłębnej znajomości procesów technologicznych, które mają związek z właściwościami armatury podczas napełniania i opróżniania. Tak więc armatura stosowana w krytycznych, niebezpiecznych i eksplozyjnych procesach wymaga stosowania zaawansowanych środków bezpieczeństwa – jak choćby stała kontrola przecieku, które są standardowym elementem zagwarantowania niezawodności produkcji. Zastosowany w zaworach kulowych specjalny układ kuli i gniazda do minimum ogranicza odkładanie się szlamu lub blokowanie przepływu wskutek powstawania warstwy zestalonego produktu. Układ ten ochroni dodatkowo utwardzone gniazda przed działaniem abrazyjnych i zamulonych mediów.

 

DFPI – napęd regulowany do wszystkich sterowanych liniowo zaworów procesowych

To konstrukcja typu „wszystko w jednym". Parametry techniczne tego napędu – zintegrowany system pomiarowy poprzez enkoder z liniowym potencjometrycznym czujnikiem przemieszczenia, blok zaworowy i niezwykle trwałe przyłącze – czynią go idealnym rozwiązaniem do sterowania zasuwami i zaworami odcinającymi o regulowanym skoku.

Jednostka SIL – tak mierzy się ograniczenie ryzyka.
Co kryje się pod pojęciem SIL?

Andreas Hildebrandt

„Co kryje się pod pojęciem SIL?" – pytanie to było już wielokrotnie tematem licznych publikacji. W zależności od punktu widzenia padały różne odpowiedzi. Poniższy artykuł rozpatruje zagadnienie z nadrzędnej perspektywy.

 

Prace w budapeszteńskim systemie kanalizacyjnym – raport

Peter Sczepanski, Tamás Oszoly

Wprowadzenie – Budapeszt leży nad Dunajem, w sercu Europy, powstał w roku 1873 przez połączenie miast Obuda, Buda i Pest. Na powierzchni około 525 km2 żyje tam obecnie około 2 mln ludzi. Założenie miasta przed 138 laty dało niejako podwaliny do zapoczątkowania oczyszczania ścieków i tym samym rozwoju sieci kanalizacyjnej. Za transport i oczyszczanie ścieków odpowiadają dzisiaj w głównej mierze Budapeszteńskie Zakłady Kanalizacyjne S.A. (Fövárosi Csatornásási Müvek Zrt.). Jest to przedsiębiorstwo miejskie, czyli publiczne, jednak w 1997 r. przeszło częściową prywatyzację. Od tego momentu firmy Berlinwasser International AG i Veolia-Gruppe są udziałowcami Budapeszteńskich Zakładów Kanalizacyjnych i odpowiadają za działania operacyjne.

Lokalizacja wycieków za pomocą inteligentnej kuli.
Premiera Soundprint® SmartBall™ w Niemczech

W bawarskim parku krajobrazowym Altmühltal zastosowane zostało po raz pierwszy SmartBall™, urządzenie służące do detekcji wycieków i poduszek powietrznych, w przewodzie wodociągowym ze sprężonego betonu.

 

Generacja inteligentnych i łatwych w obsłudze pomp dozujących

Matthias Ulmer

Wytrącanie, flokulacja, neutralizacja i dezynfekcja są procesami fizyczno-chemicznymi nieodzownymi w oczyszczaniu i uzdatnianiu wody. W tej dziedzinie używa się obecnie nowoczesnych, wysoce skutecznych preparatów chemicznych, które należy stosować ekonomicznie, precyzyjnie i w sposób niepowodujący zanieczyszczenia środowiska. W dodatku niektóre ze wspomnianych substancji bardzo trudno się dozuje. Zadanie to często przeciążało tradycyjne pompy dozujące. Środkiem zaradczym mogą być cyfrowe pompy dozujące wyposażone w nowoczesną technologię napędu i przyjazne użytkownikowi oprogramowanie obsługowe.

Pompy głębinowe w browarnictwie

Klaus Teders

Każde piwo – niezależnie od sposobu warzenia – w ponad 80 procentach składa się z wody. Ten nieodzowny dla życia płyn jest równocześnie składnikiem odpowiedzialnym w znacznej mierze za jakość i smak. Proporcjonalnie do tego wysokie są nakłady na pozyskiwanie wody do produkcji piwa, zwłaszcza gatunków premium.
Monachijski browar Paulaner czerpie wodę z czterech własnych studni o głębokościach sięgających 240 m. Wydobywana jest zatem tak zwana woda trzeciorzędowa, która pochodzi z ostatniego zlodowacenia i ma około 13 000 lat. Pozyskiwanie wody odbywa się wyłącznie z wykorzystaniem pomp głębinowych firmy WILO SE. Zapewniają one niezawodne dostawy tego surowca dla rocznej produkcji wynoszącej ponad 2 mln hektolitrów.

 

Wargowe systemy uszczelniające – szansa i alternatywne rozwiązanie

Harald Tobies

Począwszy od lat 50. ubiegłego wieku uszczelnienia ślizgowe rozpowszechniły się w wielu zastosowaniach jako wysokiej jakości elementy uszczelniające, stając się standardowym elementem wyposażenia instalacji. Oprócz długiej trwałości użytkowej, niemal całkowitej bezobsługowości oraz niezawodnego uszczelniania w wymagających zastosowaniach, jak na przykład ochrona przeciwwybuchowa lub ograniczanie emisji uszczelnienia te są stałym elementem składowym technologii procesowej.