telefon: (22) 57 39 733 e-mail: cibet@cibet.pl
Znajdujesz się w: Wydawnictwo > Armatura i Rurociągi > Numery archiwalne "Armatura i Rurociągi" > 2011 > Armatura i Rurociągi 4/2011
x
Ilość sztuk
Imię
Nazwisko
Ulica
Nr domu
Kod
Miejscowość
E-mail
Numer telefonu
Forma wysyłki
Sposób płatności
x
Koszty cyklu życia zaworów regulacyjnych.
Nowe podejście do doboru zaworów

Jörg Kiesbauer, Domagoj Vnučec

Na cykl życia zaworu regulacyjnego składają się różne fazy. Wynikające z nich koszty cyklu życia stanowią przede wszystkim koszty nabycia oraz wydatki następujące w późniejszym czasie obejmujące eksploatację i konserwację urządzenia. W zależności od wykonania zaworu oraz warunków roboczych, w jakich pracuje, późniejsze wydatki mogą mieć poważny udział w kosztach cyklu życia zaworu. Analiza kosztów ponoszonych w trakcie eksploatacji jest zatem coraz ważniejszym elementem w kwestii doboru zaworów.

 

Przepustnice odcinające jako armatura regulacyjna filtrów ciśnieniowych w przedsiębiorstwach wodociągowych

Peter Janknecht

W wodociągach przedsiębiorstwa komunalnego Stadtwerke Düsseldorf AG rolę ostatniego stopnia uzdatniania wody pełnią filtry ciśnieniowe, w których równomierny przepływ zapewniał do tej pory układ regulacji z wykorzystaniem zaworu tłokowo-pierścieniowego. W ramach gruntownej renowacji wielu filtrów przeprowadzanej w 2009 r. po raz pierwszy zwrócono uwagę na możliwość zastosowania mniej kosztownych przepustnic odcinających. Po przeprowadzeniu stosownych testów projekt ten z powodzeniem został zrealizowany.
Artykuł przedstawia najważniejsze zagadnienia uwzględnione podczas realizacji przedsięwzięcia oraz wyjaśnia badania teoretyczne i praktyczne, które doprowadziły do podjęcia powyższej decyzji.

 

Energooszczędna armatura BOA-H

Procesy przemysłowe i techniczne przebiegają zawsze z poborem lub odzyskiwaniem energii. Oprócz kontrolowanego odzysku energii cieplnej przez użytkownika, duże straty ciepła powstają głównie na nieprawidłowo lub w ogóle niezaizolowanych elementach rurociągów, jak np. armatura. Udoskonalony materiałowo zawór BOA-H z żeliwa sferoidalnego został zaprojektowany przez KSB w celu eliminacji lub redukcji tych strat. Jest on dostępny na rynku od końca 2009 r. Wszystkie dotychczasowe zalety zaworu BOA-H, takie jak: system oznaczania kolorem wskaźników położenia, ogranicznik skoku ze wskaźnikiem położenia, dodatkowe uszczelnienie mieszka oraz wymienny grzybek – zostały zachowane.

Nowe rozwiązania techniczne w zaworach regulacyjnych dla gospodarki wodnej

Thomas Utta

Armaturę stosowaną w gospodarce wodnej można podzielić zasadniczo na następujące grupy funkcyjne:
- armatura zaporowa,
- armatura regulacyjna.
Podczas gdy armatura zaporowa powinna być używana tylko w pozycjach otwarte – zamknięte, to armatura regulacyjna może być używana przy dowolnej pozycji organu zamykającego – przy dowolnym stopniu otwarcia. Dla przestawienia organu zamykającego w armaturze musi być wykonana praca – musi być dostarczona energia. Regulacja może być dokonywana okresowo (dławienie) np. z wykorzystaniem napędu ręcznego lub też w sposób ciągły, samoczynny, z wykorzystaniem energii przepływającego czynnika albo dostarczonej energii obcej.

 

System zarządzania automatyką instalacji gazowych

Michael Sautter, Stefan Thyssen

Niezależnie od preferowanego rozwiązania dla optymalizacji poboru gazu jego dostawca musi dysponować możliwością ingerowania, na podstawie dostępnych danych, w dowolnym momencie w sieć, tak aby pozytywnie kształtować zakupy i sprzedaż paliwa. Trudno sobie to wyobrazić bez systemu automatyki, który gromadzi i zapisuje dane oraz pozwala na wprowadzanie automatycznie lub ręcznie zmian, a równocześnie jest sprzężony z centralą dyspozycyjną lub sterującą. Dlatego też w systemie automatyki elementy pomiarowo-sterujące muszą współpracować z komponentami mechanicznymi instalacji gazowej.
W artykule został opisany opracowany dla takich celów system zarządzania instalacją gazową.

 

Auma a inne napędy armatury w badaniach trwałości funkcjonalnej i procesowej w przemyśle

Maciej Bojkowski, Grzegorz Cieśla, Robert Łudzień

Poniższe opracowanie jest przewidziane raczej dla osób, które zawodowo zajmują się elementami wykonawczymi dla rurociągów, przesyłem danych z rurociągów do systemu nadrzędnego oraz mają wpływ na dobór urządzeń i przyszłe wyniki zaprojektowanej i zrealizowanej inwestycji. Dla osoby spoza branży początkowo ilość zgromadzonych parametrów, opisów, funkcji oraz definicji parametrów funkcji i innych danych może zniechęcić do opracowania. Jednak jest to niezbędne dla przedstawienia problematyki tematu Bezpieczeństwa Funkcjonalnego. Zespół AUMA ufa, iż lektura niniejszego artykułu przybliży i uzmysłowi czytelnikom temat SIL i jego zasady.

Wykorzystanie potencjału energetycznego układu podłoże – kanał.
Prace nad rurą profilowaną z tworzywa sztucznego Thermpipe – pierwsze wyniki badań

Gabriele Krüger

Podsumowanie: w ramach projektu badawczego wspieranego przez Federalne Ministerstwo Gospodarki i Technologii opracowano i przetestowano w instalacji próbnej system rurociągowy (Thermpipe) służący do odzyskiwania ciepła z układu podłoże-kanał. Podczas prób z rurą kanalizacyjną DN 400 uzyskano energię cieplną o wartości około 0,5 kWh/m. Znaczna część tej energii pochodzi z podłoża, a ścieki niezależnie od własnej temperatury pełnią raczej rolę bufora. Zaobserwowano, że ciepło pobierane jest z ziemi z odległości 1,40 m. Instalacja testowa ma służyć do zweryfikowania praktycznej przydatności systemu.

 

Optymalizacja energetyczna istniejących systemów pompowych

Walter Schicketanz

W systemach pompowych pracują często pompy „przewymiarowane", czyli występują tam niepotrzebnie duże spadki ciśnień. Oszczędności energii można osiągnąć w tych przypadkach dzięki modyfikacji wirnika. W poniższym artykule przedstawione zostały metody określenia zbytecznego spadku ciśnienia. Omówiono w nim również regulację prędkości obrotowej, która często jest tematem w dyskusjach o sposobach oszczędności energii. W przypadku regulacji dławieniowej ze stałym obejściem oszczędności są możliwe do uzyskania po wprowadzeniu innego sposobu regulacji.

Odporne na działanie ciśnienia materiały z PTFE do produkcji uszczelnień o małej szerokości

Norbert Weimer

Uszczelnienia o małej szerokości występują w milionowych ilościach w połączeniach gwintowych. Chociaż połączenia te są w użyciu od kilkudziesięciu lat, nieustannie w wielu zastosowaniach pojawiają się problemy, ponieważ w gruncie rzeczy charakteryzują się bardzo specyficznymi wymaganiami.
Najpowszechniejsze zastosowania to instalacje domowe, zwłaszcza instalacje wodne i gazowe, a w ostatnim czasie również kolektory słoneczne, które łączy się z systemem rurowym za pomocą połączeń skręcanych. W przypadku wody temperatura wzrasta tylko do około 85°C, ale temperatura czynnika grzewczego w kolektorach może sięgać 180°C.
Ponadto w konstrukcjach maszyn i instalacji połączenia gwintowe często występują w przewodach doprowadzających wodę, azot, tlen, paliwa gazowe, jak również olej i czynnik grzewczy lub chłodzący.
Uszczelnienia płaskie w połączeniach gwintowych są wobec tego narażone na działanie najróżniejszych mediów, zakresów temperatury i obciążeń.